Wolne na wychowywanie dziecka w dwóch wariantach
Łączenie opieki nad dzieckiem z pracą w obniżonym wymiarze czasu pracy to alternatywa dla urlopu wychowawczego. Zasady korzystania z tych uprawnień są jednak różne, tak jak przysługująca z tego tytułu ochrona przed zwolnieniem.
Obecnie pracownicy częściej korzystają z możliwości łączenia opieki nad dzieckiem z pracą na część etatu niż z urlopu wychowawczego. Regulacje w tym zakresie nadal rodzą jednak wiele wątpliwości. Pojawiają się one m.in. w momencie, gdy zatrudniony pomyli się i błędnie wypełni wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy lub chce go wycofać.
Nawet trzy lata
Urlop wychowawczy wprowadzony w art. 186 kodeksu pracy to dla pracowników dodatkowa możliwość spędzenia czasu z dzieckiem. Może to być maksymalnie 36 miesięcy, jeśli nastąpi podział między rodzicami – jeden z nich musi przebywać na urlopie wychowawczym co najmniej miesiąc, aby drugi mógł skorzystać z pozostałej części. Istnieje również możliwość, aby uprawnieni równocześnie przebywali na urlopie wychowawczym, jednak jego wymiar wynosi wtedy maksymalnie 18 miesięcy. Gdy urlop wychowawczy ma wykorzystać jeden rodzic, przysługuje mu on w wymiarze maksymalnie 35 miesięcy. Wyjątkowo, jeden rodzic dziecka może skorzystać z pełnego wymiaru 36 miesięcy urlopu wychowawczego, jeżeli drugi rodzic:
- nie żyje,
- jest osobą, której nie przysługuje władza rodzicielska, został jej pozbawiony lub taka władza została mu ograniczona lub zawieszona.
Prawo do urlopu wychowawczego ma pracownik zatrudniony od co najmniej sześciu miesięcy. Do tego okresu wlicza się całkowity (ogólny) staż pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta